Kondomy: Materiály

Kondomy mohou být matoucí. Různé tvary, velikosti, značky a obzvláště materiály. Každý materiál má různé vlastnosti a schopnosti. Znát materiály je rozhodující v případě mají-li vás kondomy chránit před pohlavními nemocemi nebo při použití s erotickou hračkou. V tomto článku se podívám na různé materiály kondomů, pro koho jsou vhodné a hlavně jaké materiály lze kombinovat s jakými pomůckami.

Hned ze začátku napíši malé varování. Tento článek se zabývá jen a pouze materiály na kondomech, kondomy samotné jsou ale velice často lubrikovány gely na různé bázi, které už mohou reagovat s různými materiály na hračkách. Pokud chcete vědět spíše něco o tom, jak bude vaše hračka reagovat s jakým lubrikačním gelem, koukněte se do specifikací jednotlivých materiálů (např. silikon). Pokud nechcete lubrikaci kondomů řešit, jsou k zakoupení i nelubrikované kondomy.

Latex
Latex je nejznámější materiál používaný na kondomy. Může se natáhnout až o 800 % a jeho velkým problémem je možný vznik alergie. V případě, že se tak stane, je nutné používat ostatní varianty, které neobsahují latex (jako např. polyizopren).

Co se týká lubrikačních gelů a erotických hraček, nesmí přijít latex do kontaktu s olejem, protože ten ho rozkládá. V praxi to znamená, že není možné používat lubrikační gely na olejové bázi (tedy ani kokosový olej). Také není možné používat latexové kondomy s pomůckami, které obsahují oleje, což jsou: PVC, TPR/TPE, gely, pryž a vinyl, případně různé směsky.

Polyizopren
Polyizopren je syntetická verze latexu, která je ale vhodná pro osoby s alergií na latex. Tento materiál je pružný a měkký jako latex a má oproti latexu jednu výhodu: snáze převádí teplo. Na druhou stranu od něj přejímá i jeho nevýhodu a to, že polyizoprenový kondom nelze použít s lubrikantem na olejové bázi a tudíž ho ani nelze použít na hračky z výše popsaných materiálů.

Polyuretan
Polyuretanové kondomy bývají často tenčí, než latexové, snadno přenáší teplo a jsou vhodné pro alergiky na latex. Jsou méně citlivé na teplo a ultrafialové světlo. Hlavní nevýhodou kondomů z polyuretanu může být jejich menší roztažitelnost a tedy větší šance k prasknutí (obzvláště při používání špatné velikosti). Na druhou stranu je s nimi možné používat všechny druhy lubrikačních gelů, a tedy je používat na všechny druhy erotických hraček.

Lambskin („jehněčí kůže“)
Kondomy z tohoto materiálu nejsou ve skutečnosti vyráběné z jehněčí kůže, ale ze slepého střeva ovcí. Po dlouhou dobu to byla jediná alternativa pro lidi s alergií na latex. Snadno přenáší teplo, ale už z povahy svého původu nejsou vegetariánské. Mohou se používat se všemi druhy lubrikačních gelů a se všemi materiály na sexuálních pomůckách. Jejich hlavní nevýhodou je, že nechrání před pohlavně přenosnými nemocemi.

Nitril
Nitril je další z možných alternativ pro alergiky na latex. Z tohoto materiálu jsou nejčastěji vyráběny ženské kondomy. Je odolný proti olejům, a je tedy možné ho používat na všechny druhy pomůcek a s jakýmkoliv druhem lubrikačního gelu.

Syntetická pryskyřice
Syntetická pryskyřice, někdy také označovaná jako AT-10, je poměrně málo používaný materiál. Je hypoalergenní a velice odolný i v tenkých vrstvách, proto se používá na výrobu těch nejtenčích kondomů. Mimo to také dobře vede teplo a je možné ji používat s lubrikačními gely na olejové bázi. Velkou nevýhodou AT-10 je, že není pružná a ve formě kondomů se prodává ve volnějším tvaru. Při nasazení se pak kondom přizpůsobí tvaru penisu a teplem přilne ke kůži.