S&M

Sex při menstruaci: Díl II. Menstruační houbičky

Druhý díl článku Sex při menstruaci se zaměřuje na menstruační houby a porovnání umělého a přírodního materiálu. První díl najdete zde.

Jako nejlepší varianta omezení toku krve mi přijdou menstruační houbičky, které fungují podobně jako tampony a dají se používat i jako klasická menstruační pomůcka. Jejich výhodou oproti tamponům je ale jejich tvar a měkkost, naopak někomu nemusí vyhovovat způsob vyndávání. Také je možnost zavést je dopředu před sexem, podle intenzity krvácení. Na českém trhu lze sehnat dva typy takovýchto houbiček (umělé a přírodní), které jsem pro vás vyzkoušela. Tímto bych ráda poděkovala stránce kalisek.cz, která mi poskytla přírodní menstruační houby Premium Intim k recenzi.

Nutno dodat, že tyto houbičky neslouží jako antikoncepce. Vzhledem k tomu, že se jedná o tampony hrozí i zde syndrom toxického šoku (TSS). Je tedy nezbytné, aby byly houbičky zavedeny maximálně 8 hodin v kuse a při zvýšené teplotě nebo dalších příznacích TSS byly okamžitě vyjmuty a byla vyhledána lékařská pomoc.

Beppy Soft Tampon – umělá houba

sex a menstruace II

Beppy Soft Tampony lze sehnat za 30 Kč za kus, případně se prodávají i ve výhodnějších, větších, baleních. Existují dva druhy, přičemž jeden je uzpůsobený začátečníkům, protože by se měl lépe vyndávat, a právě tento budu testovat.

Testování

Polyuretanový tampon je poměrně malý (přibližně 5 cm) a trochu tužší. Po vyndání má trochu plastový zápach umělotiny. Zavadí se snadno, stačí ho jen zmáčknout a zavést kousek dovnitř pochvy, zbytek stačí zatlačit.  Součástí tamponu je i lubrikant, kterým je napuštěn. Lubrikant je na vodní bázi, ale není úplně nejlepší vzhledem ke složení a citlivější lidé by s tím mohli mít problém (glycerin a především parfém – proč???). Má typicky stereotypní růžovou barvu. Tuto houbičku jsem testovala 3. den menstruace a zaváděla jsem ji těsně před sexem.

DSC_2594

Při testu bez kondomu působil nepříjemně při tření, ale s kondomem bylo vše v pořádku. Uvnitř nebyl Soft Tampon vůbec cítit. Protože jsem ho neměla zavedený hluboko, tak při prvním zásunu bylo cítit, jak putuje výše. V průběhu jsem měla trochu větší pocit plnosti, který nebyl nepříjemný.  Také se objevilo trochu krve, která ale nevytékala, pouze se stlačením houbičky dostala na ven. Vyjímání bylo díky dírce naprosto rychlé a jednoduché.

I když se jedná o jednorázový tampon, zkusila jsem krev vymýt vodou a šlo to poměrně snadno. Problémem je, že tampon nejde vydezinfikovat. Převařením by se zničil a agresivnější čistící prostředky by z něj nešly vymýt a tudíž by byl znovu nepoužitelný. Někoho by možná napadlo použít čistící sůl s Tee Tree olejem, ale vzhledem k tomu, že se jedná o polyuretan to není dobrý nápad. Olej totiž reaguje s polyuretanem a narušuje jeho strukturu, proto nelze s tímto tamponem používat ani lubrikační gely na olejové bázi.

sex a menstruace 2

Shrnutí

Velkou nevýhodou je fakt, že je tampon jen na jedno použití a tak se jeho pravidelné používání může prodražit. Naopak jeho výhodou je otvor, který ulehčuje vyndávání. Beppy Soft Tampon doporučuji, pokud chcete pouze zkusit tuto možnost sexu při menstruaci a nejste si jisti, jak vám bude vyhovovat. Krev houbička zadržela poměrně spolehlivě, ale nemá dostatečnou savost na větší objemy. Doporučovala bych jí proto jen ve dnech se slabší menstruací nebo na krátké nošení.

Menstruační houba Premium Intim – přírodní houba

Menstruační houbu Premium Intim lze sehnat od 109 Kč za kus a prodává se ve 3 velikostech – S, M a L. I když je dražší než Soft Tampon ve výsledku vyjde výhodněji, protože ji lze vyprat a používat opakovaně. Jedná se o přírodní materiál, a proto je její údržba poněkud náročnější. Houbičky mají neutrální okrovou barvu.

sex a menstruace II 3

V balíčku od kalisek.cz jsem měla kromě dvou houbiček (velikosti M (5 – 6 cm) a L (7 – 8 cm)) i čistící sůl s Tee Tree olejem a návod na používání a údržbu houbiček. První, co mě napadlo při pohledu na houbičky bylo to, že jsem to asi přehnala a velikost L je opravdu hodně velká, nehledě na to, že po namočení se ještě zvětší. Trochu jsem se obávala, jak houbičky přežijí cestu, protože jsou opravdu křehké, ale dorazily v pořádku bez jediného úlomku.

Údržba

Protože přírodní houbičky lze používat opakovaně je nutné se o ně dobře starat.

sex a menstruace II 4

Suchá houba se nesmí mačkat, protože je velice křehká a před zavedením je proto nutné ji namočit. Než začnete houbičku používat a po skončení menstruace (používáte-li ji jako klasický tampon) je nutné ji vydezinfikovat. Před prvním používáním silně doporučuji houbu prohlédnout, protože se v ní mohou vyskytovat malé bodlinky, co vypadají jako jehličí. Po namočení houby jdou snadno vymáčknout (měla jsem dvě ve velké houbě).  Pokud někomu nevyhovuje tvar nebo velikost je možné houbu po namočení zastřihnout, takže je výhodnější si koupit větší velikost a zastřihnout si ji nebo ji rovnou rozdělit na více menších kusů dle potřeby.

sex a menstruace II 7

Jako dezinfekci používám sůl s Tee Tree olejem. Některým lidem může být vůně nepříjemná, ale já osobně jsem na ní skoro závislá. Návod na přípravu roztoku je uveden v přiloženém letáku. Na 2 dl vody se dává 1 lžička soli. Houba se několikrát namočí a voda se z ní vymáčkne. Po konci menstruace je vhodné ji nechat máčet minimálně 5 hodin a poté ji „proprat“ v čisté vodě. Mimo to lze použít i jiné než v letáku uvedené způsoby dezinfikace, ale houbu nelze vyvařovat (vlastně by se neměla používat voda nad 60 °C).

Testování

Přírodní menstruační houba je na dotek tvrdá a křehká, ale po namočení nabobtná a změkne. Čekala jsem, že bude více poddajná – stále v ní zůstala určitá tuhost. Nemyslím si ale, že to je na škodu. Tuto houbičku jsem testovala 2. den menstruace a pro začátek jsem zvolila velikost M. Zaváděla se překvapivě lehce: zmáčkla jsem kousek do tvaru tamponu a tuto část jsem zavedla, zbytek jsem vtlačila prstem. I když se mi zdála poměrně velká, uvnitř nebyla vůbec cítit.

sex a menstruace II 5

Před samotným stykem jsem měla houbu zavedenou asi hodinu, takže mezitím sloužila jako obyčejný tampón. Vzhledem k vyšší šanci na zavedení infekce jsme používali kondom, berte to prosím na vědomí při čtení. Houbička nebyla zavedená úplně vzadu, a tak v počátku bylo cítit, jak ji partner zasouvá výše. Nebylo to nijak nepříjemné. V průběhu sexu jsem si povšimla jakési větší (až nepříjemné) plnosti, ale předpokládám, že to záleží na velikosti penisu a vaginy.

Při zkoušce bez kondomu to při přirážení nebyl na penis nepříjemný pocit. Při změně pohybu na tření, by to ale mohlo pro někoho být trochu nepříjemné. Zdálo se nám, že při použití lubrikantu tento pocit úplně odezněl.

Co se týká krve, tak tu houba Premium Intim spolehlivě zadržela, až ke konci (po cca hodině sexu) se na špičce objevilo nepatrné množství krve. Nutno ale dodat, že nic nevytékalo a neprotékalo ani půl hodiny po konci.

Největší boj nastal při vyndávání, kdy jsem se rozhodla nečekat a houbu ihned vyndat. Mám jistou praxi z vyndávání menstruačního kalíšku, ale houbu jsem nemohla dostat ven. Byla poněkud kluzká (ať už vlivem lubrikantu nebo krve) a bez jakéhokoliv očka nebo záchytného bodu to bylo těžké. Nakonec se mi to po pár minutách v podřepu podařilo.

Zastřihávání

sex a menstruace II 6

Protože mi pro vytahování velice vyhovovalo očko, co měl tampon Beppy Soft, rozhodla jsem se houbu velikosti L rozstřihnout na dvě a udělat v nich dírky. Houby je nutné upravovat až po namočení, aby byly měkké. Po namočení jsem vzala nůžky na nehty a podélně jsem houbu rozstřihla. Šlo to poměrně snadno, větší nůžky by byly pravděpodobně lepší, ale neměla jsem žádné ostré. Díru na vyndavání jsem se rozhodla udělat v širší části houby, protože jsem se bála, jak by vydržela tah v užším místě. Pokud vám bude střihání trvat déle, je lepší houbu občas namočit, aby byla opravdu všude měkká. Díru jsem se rozhodla neudělat moc velkou, takže ve výsledku není ani moc vidět, kromě hladké strany, kde to vypadá, že má moje houba zadek.

Shrnutí

Houbičku Premium Intim doporučuji. Líbí se mi, že ji lze opakovaně použít na rozdíl od umělé houbičky. Snadno se zavádí, ale hůře se vyjímá. Napadlo mě, že by možná bylo dobré vystřihnout si v houbě očko, kterým by se snáze vytahovala, což mě přivádí k její další výhodě – lze ji zastřihnout do požadovaného tvaru a velikosti. Při styku s kondomem není vůbec cítit a spolehlivě pohltí většinu krve (záleží na síle menstruace a době nošení). Celkově jsem s ní byla spokojená a výborně splnila účel.

Srovnání

Protože jsou recenze poměrně dlouhé, nabízím zde krátké srovnání přírodní a umělé houby.

Beppy Soft Tampon je rozhodně tužší než menstruační houba Premium Intim. Kvůli tomu mi přijde, že i méně saje. Na druhou stranu je bezúdržbový, protože je jen na jedno použití, což může být pro někoho nevýhoda. Díky otvoru se snadno vyndavá. Bez kondomu je při tření poněkud hrubší a nepříjemnější na penis.

Menstruační houba Premium Intim je před namočením křehká, ale po namočení dokáže udržet velké množství krve. Její nevýhodou může být komplikovanější vyjímání a pro někoho její údržba, která je ale vyvážena možným opakovaným používáním houby.  Někomu nemusí vyhovovat tvar nebo velikost, což je velice snadno řešitelné, protože po namočení jde houba požadovaně zastřihnout a přizpůsobí se tak každému.

Závěr

Sex při menstruaci by neměl být něčím nechutným, něčím čeho se lidé bojí a co zavrhují. Měl by přinášet potěšení a uspokojení a ne strach z toho, kde všude bude krev. Doufám tedy, že jsem vás článkem a recenzemi alespoň trochu inspirovala nebo vám ukázala nové možnosti menstruačních pomůcek, které můžete při sexu zkusit.

Pro srovnání jsme měli sex i 5. den menstruace, kdy jsem měla ještě poměrně silné krvácení (ale mírnější než 2. – 4. den). Tentokrát jsme použili jen ručník, a jak řekl pan K.:

„Ty menstruační houbičky jsou zlatý grál.“

Krev byla totiž skoro všude a každou chvíli jsme museli přerušovat, abychom se otřeli.

 

banner-022

Ještě jednou děkuji kalisek.cz za poskytnutí menstruační houby Premium Intim pro účely tohoto článku.

 • Margita

  Dobrej chci se zeptat mám menstruaci a budu mít zítra sex potřebují tu houbičku kde ji sezení v jkim krámě nebo obchod

 • Neko Mishu Hyuny

  Moc děkuji za zajímavý článek. Já osobně to prozatím vždy řešila koupelnou (ti jenž to se mnou zde zkusili neměli problém a žádnou klouzavostí a naopak si v koupelnovém prostředí pod tekoucí vodou libovali). Ale asi časem houbičku (přírodní) také zkusím. Nejen, že se mi líbí ten nápad, ale také miluji vůni tee tree oleje. Hihi

  • Kiwi

   Tak to jsem ráda, že nejsem jediný člověk, co na té vůni ujíždí 🙂

 • Zdravím!
  Tak tento článek je taky takovým zlatým grálem. (pro některé páry)
  Myslím si, že je fajn, že jsi sepsala tento článek, protože se to spoustě lidem bude určitě hodit a rádi se na něj budou pro informace obracet. Já sama jsem se zúčastnila dotazníku a na konečný článek jsem celou dobu poctivě čekala.